בלוג

זו לא העיר הכי יפה בארץ, אלא הכי יפה בעולם

 "זו לא העיר הכי יפה בארץ, אלא הכי יפה בעולם"

ראש עיריית צפת חושב שעירו היא משוש תבל, למרות שאנחנו יכולים לחשוב על עוד כמה ערים שמקדימות אותה ברשימה. עם זאת, בירת הגליל עוברת כיום פיתוח תיירותי שמיועד לישראלים, במיוחד כשאין מבקרים מחו"ל. הבעיה, מה עושים בה בשבת? יצאנו לבדוק

מזה כחמש מאות שנים, בגובה 900 מטרים מעל פני הים, מספקת בירת הגליל שילוב בין יהדות לרוחניות, בין חילונים שמפלרטטים עם הדת לחב"דניקים שמחכים יום-יום למשיח, בין אמנים והיפים שמעבירים בה תקופה למשפחות מרובות ילדים שכבר נטעו שורש בשכונות המתפתחות. טיפוסים שונים לה, לצפת - כל אחד והסיפור שלו - והנה קיבלתם את הייחוד שלה.

מבירת החטאים אל בירת הגליל

צפת היא עיר הקבלה. אמרת קבלה - אמרת רוחניות. מכאן גם צבע התכלת, השמיימי, שצובע את רחובותיה, סמטאותיה ובתי הכנסת העתיקים שלה, למשל, בית הכנסת אבוהב מהמאה ה-16 (שבו שלושה ארונות קודש).

לא מעט מהתושבים פה עשו סיבוב של 180 מעלות מהכפירה החילונית של בירת החטאים אל התשובה הדתית של בירת הגליל.
אחת מהן היא קרן אלון, תל אביבית נוספת שעברה לצפת, וביחד עם בעלה משה הקימו ב-1995 יקב עם השם המפתיע "צפת". "קיבלנו ציון 9 מתוך 10 ממבקר יין צרפתי שביקר פה", היא אומרת בגאווה כשהיא מוזגת את יין הגוורצטרמינר שלה, שניחוחו ניחוח דבש. הענבים שלהם גדלים לא רחוק, במורדות ספסופה והר מירון, ומחיר לבקבוק עומד על החל מ-65 שקלים ליחידה.

אהוד בנאי פוגש את לאונרד כהן בסמטה

זהו חודש הסליחות, וסיורי הקדושה בעיר בימים אלה "מתחרים" עם סיורי סליחות שצצים בכל הארץ - אפילו בפארק תמנע שבערבה הדרומית יקיימו השנה לראשונה סיור סליחות עם רב בעמודי שלמה. איל מסביר שבתקופת הסליחות, יפה לראות את החבר'ה הדתיים בעיר מסתכלים על הכנרת מלמעלה ועושים תשליך. "זה מדמה להם מקור מים", הוא אומר.

המצודה שהיתה חלק מ"נסיכות הגליל"

מצודת צפת שנמצאת במקום הגבוה ביותר בעיר. המצודה, שראשיתה במצודת "ספף" שבנה מפקד הגליל במרד הגדול במאה הראשונה לספירה, קיבלה את פרסומה בתקופה הצלבנית (המאה ה-13-12) עת היתה חלק מ"נסיכות הגליל".
ב-1266 הגיע ביבברס הממלוכי וצר עליה ושחט את הלוחמים הנוצרים. לאחר מכן, אחרי כמה שליטים ששלטו בה בתקופה העותמאנית, חרבה המצודה ברעש האדמה של 1837. הבריטים הקימו בה עמדה צבאית ונטעו על הגבעה עצי אורן, שעד היום מצלים את הבאים והמקום. כדאי להגיע למי שמחפש צל, דשא מצוין לפיקניק ותצפית על הר מירון, איך לא.

 

לכתבה המלאה בוואלה

https://travel.walla.co.il/item/3385703?utm_source=whatsup&utm_medium=sharebuttonapp&utm_term=social&utm_content=whatsup&utm_campaign=socialbutton